Stiltje
Varje dag går jag till cykeln och provbromsar, lite fram och lite bak. Klämmer, tittar och ser hur bromsarna nyper….i luften.
Jag känner, petar och kikar…. in i hålet där vevlagret ska sitta.
Jag har fortfarande inte tagit tag i att beställa vevlagret. Lite annat smått kan jag ju pilla med, flaskställen ska ju monteras och jag kan skruva dit kåporna över bromsarna. Jag tänkte förmontera mina osymetricklingor på vevpartiet men så väntar jag ju på nya klingbultar. Sadeln, den kan jag ju skruva dit men varför ska den sitta där uppe? Jag har ju inte sågat av sadelstolpen och det gör vi ju inte innan bikefiten. Så det känns onödigt.
Jag har krånglat lite med flaskan som ska sitta mellan armarna. Det är för långt mellan tempopinnarna för fästet som följer med men med lite fulmek blir bra ändå.
Jag har borrat två hål där fästet normalt fäster runt tempopinnarna. Två något längre skruvar ner i fästet för armpadsen så sitter hållaren som berget.
Därefter skruvade jag dit armstöden som vanligt.
Under den lilla ”Gellådan” kommer jag få plats med den lilla dosan alla eTapsladdarna ska in i
Klart!!
Snyggt och aero?
Men nu måste jag ta tag i det där vevlagret…..
till nästa gång…. ha det bäst och ta hand om er allihopa.
Besök gärna
Salming Running Academy på Youtube